Krakov (Polsko)

Krakov je jedním z nejznámějších měst Polské republiky. Město se leží na řece Visle v jižním Polsku a je hlavním městem Malopolského vejvodství. Nachází se zde řada zajímavých a významných památek, proto je Krakov někdy označováno za metropoli polské kultury. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších kulturních, turistických a historických center Evropy. Proto je také oblíbeným místem, kam se vydávají turisté na tzv. eurovíkend v Krakově.

Krakov - Mariánský kostelBěhem 8. a 9. století byl Krakov jedním z hlavních center slovanského kmene Vislanů, poté se město stalo součástí dynastie Piastovců. Díky ideální poloze se z něj brzo stalo významné tržní město a později i hlavní město říše. Rozkvět zažíval Krakov především za vlády krále Kazimíra Velikého, který založil Krakovskou akademii a umožnil Židům usadit se ve městě. Vrchol kulturního a hospodářského rozkvětu zažíval Krakov v 16. století, kdy se zde dařilo především architektuře. Poté ale král Zikmund III. Vasa rozhodl o tom, že hlavním městem Polska se stane Varšava. Úpad Krakova umocnil i vpád Švédů.

Během 18. století bylo Polsko rozděleno mezi Rusko, Prusko a Rakousko, jako stát tak přestalo úplně existovat. Krakov byl nějaký čas Svobodný městem, pak se ale stal součástí rakouské Haliče. Mezi válkami získalo Polsko nezávislost, po které ovšem Polsko obsadil Hitler a z Krakova se stalo hlavní město tzv. Generálního Gouvernmentu. Během druhé světové války bylo místní židovské ghetto zlikvidováno a jeho obyvatelé převezeni do koncentračního tábora Osvětimi. Z 65 tisíců židovských obyvatel se sem po válce vrátila asi tisícovka.

Do Krakova se můžete vydat buď po silnici například vlastním autem, nebo prostřednictvím některého autobusového dopravce, u kterého si musíte zakoupit jízdenku. Krakov je také velmi dobře dostupný železniční dopravou. Ve městě se nachází mnoho různých ubytovacích zařízení. Najdete zde hotely, penziony, hostely a další. Jako v každém větším městě, i v zde byste si rezervaci hotelu neměli nechávat na poslední chvíli.

Krakov - Hlavní náměstíDíky skvěle dochovaným památkám, které jsou z velké části soustředěny do historické části města, je Krakov od roku 1978 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. K nevýznamnějším památkám patří královský hrad Wawel, Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava, jeskyně Dračí jáma, náměstí Krakovský rynk, tržnice Sukiennice, Radniční věž nebo židovská čtvrť.

Ne jenom památkami je Krakov známý. Pořádají se zde také jedinečné akce, jako je volba krále pípy Król Kurkowy nebo harcování Lajkonika. Během procházek městem si také udělejte chvíli čas a navštivte některou zdejší restauraci nebo kavárnu, ve které se snaží co nejvěrohodněji navazovat na krakovské tradice, a to především svými gastronomickými specialitami.

Kromě památek můžete navštívit také největší aquapark v Polsku, který se může pochlubit největším tobogánem v Evropě. Za návštěvu stojí i místní muzea, především pak Národní muzeum, Historické muzeum města Krakova, Dům Jana Matejka, Muzeum Jósefa Mehoffera či Muzeum Jagellonské univerzity.

Doprava a ubytování v Krakově

Krakov - hotel SaskiPokud jste se rozhodli udělat si výlet do jedné z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších metropolí Polska, do historického města Krakov, jistě jste také přemýšleli o tom, jakým dopravním prostředkem se sem vlastně vydáte. Díky tomu, že Polsko je naším sousedním státem, máte na výběr vlastně všechny možnosti.

Vydat se do Krakova můžete tedy po silnici například vlastním automobilem nebo prostřednictvím autobusové dopravy. Pokud pojedete z Prahy, zabere vám cesta přibližně 5 a půl hodiny, samozřejmě záleží na silničním provozu. Jestli se rozhodnete jet autobusem, připravte se, že jízdenku koupíte za necelé dva tisíce, a cesta vám zabere necelých deset hodin. Necelých devět hodin vám pak zabere cesta vlakem. I cena je v tomto případě příznivější. Za jízdenku zaplatíte asi 1400 Kč. Teoreticky je možné si objednat také letenku a přistát na mezinárodním letišti Jana Pavla II.

Po městě se můžete pohybovat pěšky nebo vlastním autem, ale pokud je to vaše první návštěva, může se vám stát, že se ve spleti jednosměrných a slepých uliček velmi snadno ztratíte. Vhodnou alternativou jsou pak místní tramvaje nebo miniautobusy.

Možností, kde se můžete v Krakově ubytovat, je nespočet. Jako v každém velkém městě zde najdete nespočet hotelů, hostelů, penzionů, apartmánů a dalších ubytovacích zařízení. Záleží tedy jen na vás, čemu dáváte přednost. Takovou zvláštností v Krakově je, že některé hotely jsou situovány do bývalých šlechtických domů. Ubytování vás přitom nepřijde o mnoho dráž.

Rezervovat hotel byste si měli zavčas, abyste měli jistotu, že až přijedete do Krakova, budete mít o jednu starost míň. Jedna noc strávená ve tříhvězdičkovém krakovském hotelu vás vyjde přibližně na 2 500 Kč. Pokud byste rádi dopřáli trochu luxusu a ubytovali se v luxusním hotelu, připravte si částku od 3 000 Kč do 5 000 Kč za noc.

Památky v Krakově

Krakov - židovská čtvrť KazimierzKrakov je oblíbeným cílem tisíců turistů, kteří sem přijíždí především za krásnými historickými památkami. Díky nim je město Krakov od roku 1978 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na Wawelském vrchu, polském svatém místě, se nachází Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava, kde se dříve prováděly korunovace polských králů. Známou památkou je rovněž Zikmundova kaple, kterou naleznete v jižní stěně Katedrály na Wawelu. Jedná se o jedno z nejkrásnějších renesančních děl v Polsku, pro které je charakteristická zlatá kopule. Jednou z nejznámějších jeskyň v Polsku je Dračí jáma, která se nachází pod kopcem Wawel. Tato jeskyně je spojena s legendou o drakovi, který utiskoval celé město. U vstupu do jeskyně můžete vidět sochu draka, který pravidelně chrlí oheň.

Krakovský rynk, který je považován za největší středověké náměstí v Evropě, zdobí mimo jiné například úchvatný kostel sv. Vojtěcha, který patří mezi nejstarší kostely v Polsku. Ovšem nejkrásnější kostel naleznete na Hlavním náměstí, jedná se o Mariánský kostel, který pochází ze 13. století. Každou celou hodinu se ze zvonice tohoto kostela ozývá trubačem hraná melodie, tzn. Hejnal.

Luxusní ubytování v Krakově, Varšavě a dalších městech za nejnižší ceny!

V tržnici Sukiennice na Hlavním náměstí, která slouží jako pobočka muzea, můžete obdivovat bohatou galerii polského malířství a sochařství. Významnou památkou je také Radniční věž pocházející ze 14. století, která byla součástí radnice zničené požárem. Významnou památkou je také Jagellonská univerzita, založená v roce 1364. Pod tímto názvem je univerzita známá teprve od 19. století, předtím se nazývala Krakovská Akademie.

Stejně jako například v Praze, i zde najdete židovskou čtvrť, která se stala centrem židovského náboženství. Jedná se o čtvrť Kazimierz, kde si můžete prohlédnout několik synagog. Tou nejstarší je Stará synagoga v ulici Szeroka, v níž jsou dnes umístěny sbírky Historického muzea města Krakova. Stále fungující synagogou je Remuh, vedle níž se nachází jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů.

Pokud se vydáte kousek od města, narazíte na solné doly Wieliczka, které jsou jedny z nejstarších na světě. V podzemí těchto dolů se nachází množství labyrintů solných chodem, jezírka, sochy, ale také restaurace.

Královský hrad Wawel

Krakov - královský hrad WawelAsi nejvýznamnější a nejkrásnější památkou v Krakově je nádherný královský hrad Wawel pocházející z 10. století. Od této doby až do začátku 17. století byl tento hrad hlavním sídlem polských králů. Královský hrad se nalézá na vápencové skále na levém břehu řeky Visly. Má prvky románského a gotického stylu. Jeho návštěvu byste si během své dovolené v Krakově rozhodně neměli nechat ujít.

Hrad nechal začátkem 11. století postavit Boleslav Chrabrý, který byl z dynastie Piastovců. Během 14. století nechal hrad přestavět Kazimír Veliký, tak získal hrad svoji gotickou podobu. Znovu přestavěn byl po požáru na začátku 16. století Zikmundem Starým na krásný renesanční palác, který připomínal italskou architekturu.

V komplexu můžete navštívit hradní budovy, katedrály i královské zahrady. V současné době se v prostorách tohoto hradu nachází významné muzeum, uchovávající ty nejdůležitější předměty polské historie. Nejvýznamnější jsou samozřejmě korunovační klenoty. Na hradě můžete dále obdivovat dobové malby, starodávný nábytek nebo flámské čalounění.

S hradem Wawel je spojena také prastará legenda o drakovi, který se nedaleko něj zabydlel, a který celé město ohrožoval a pustošil. Jeho řádění udělal konec až princ Krak, který drakovi podstrčil ovčí kůži naplněnou sírou. Poté, co ji drak snědl, se šel napít vody do blízké řeky. Vodu pil tak dlouho, až pukl. Drak je stále jedním ze symbolů města Krakov. Pod hradbami blízko vstupu do Dračí jámy se nachází dračí socha, která v pravidelných intervalech chrlí oheň.

Na hradě můžete v současné době navštívit pět expozic, do každé z nich si musíte koupit vstupenky zvlášť. Podívat se můžete například do soukromých královských komnat nebo se vydat obdivovat sbírku 136 vlámských tapisérií. Vstoupit můžete také do komnaty królewskie, navštívit Královskou pokladnici a zbrojnici nebo Muzeum orientálního umění či muzeum Zaniklý Krakov.

Eurovíkend v Krakově

Krakov - drak chrlící oheňKrakov je velmi oblíbenou turistickou destinací i co se týče populárních eurovíkendových zájezdů. Turisty sem lákají především úchvatné historické památky, kterých je v Krakově opravdu velké množství.

Eurovíkendové pobyty v Krakově nabízí mnoho cestovních kanceláří. Tento zájezd vás ani nevyjde nijak moc draho. Do Krakova tak můžete na prodloužený víkend vyrazit za cenu okolo 2 000 Kč. V ceně je zahrnuto většinou jenom ubytování. Doprava je ve většině případů zajištěna formou vlastního dopravního prostředku. O něco dráž vás vyjdou zájezdy s autokarem, ty se pohybují okolo 5 000 Kč. V ceně je také ubytování a služby průvodce.

Hlavní památkou je královský hrad Wawel pocházející z 10. století a tyčící se na vápencové skále na levém břehu řeky Visly. Se založením hradu je spojena známá legenda o drakovi, který ohrožoval místní obyvatele. Město zachránil kníže Krak, tím že draka oklamal pomocí ovčí kůže a síry. Tuto legendu připomíná Dračí jáma, u které se nachází socha draka pravidelně chrlícího oheň.

Na stejném vrchu se nachází také Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava, kde probíhaly korunovace polských králů. Blízko ní najdete také známou Zikmundovu kapli. V Krakově se nachází také jedno z největších středověkých náměstí v Evropě, tzv. Krakovský rynk.

Luxusní ubytování v Krakově, Varšavě a dalších městech za nejnižší ceny!

Do Krakova se rychle a pohodlně můžete dostat jak vlastním autem či autobusem po silnici, tak i velmi snadno můžete využít služeb vlakových dopravců. V neposlední řadě je možné si rezervovat letenku na mezinárodní letiště Jana Pavla II. – Krakov Balice. O ubytování byste neměli mít nouze. Ve městě najdete mnoho krásných hotelů, kde se budete moci rezervovat pokoj. Výběr pak záleží pouze na vás. Vybírat můžete i z hotelů, které sídlí v bývalých šlechtických palácích, a přitom se nemusíte bát, že za ubytování moc zaplatíte.

© Copyright 2020 | Polsko | www.epolsko.cz
Vyrobilo: MFÁčko.cz